Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Go Hotels overtager driften af hotellet på NORDø efter Core Hospitality, der har drevet hotellet i godt tre år.

Overgangen sker efter aftale mellem parterne med fokus på kontinuitet for gæster, medarbejdere og samarbejdspartnere.

Hotellet, der ejes af PFA, rummer 89 long stay lejligheder og 222 standardhotelværelser. Den opdeling ventes videreført under den nye operatør.

PFA ser positivt på aftalen, der giver Go Hotels mulighed for at bygge videre på det eksisterende grundlag. Hotellet kommer fremover til at hedde Hotel NORDø by Go Hotels, og det nuværende kvalitetsniveau skal fastholdes.

Hoteller sætter sommerrekord trods fald i turismen

Danmark havde 5 pct. færre turistovernatninger i august 2026 end året før. Hotellerne var den eneste overnatningsform med fremgang og satte samtidig sommerrekord med 7,4 mio. overnatninger i juni, juli og august.

Log ind