Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En analyse fra HORESTA viser, at restaurationsbranchen går ind i 2026 med forsigtig optimisme. 44 pct. af restauranterne vurderer deres økonomiske situation som positiv eller meget positiv, mens 26 pct. betegner den som neutral. Samtidig vurderer 25 pct. deres situation som negativ.

Ifølge HORESTA skyldes presset blandt andet de senere års stigende råvare- og energipriser.

Ifølge analysen forventer et flertal af restauranterne stigende omsætning i 2026.

Tallene viser også regionale forskelle. I København vurderer 50 pct. af restauranterne deres økonomi som positiv eller meget positiv, mens 39 pct. gør det samme uden for hovedstaden.

Medlemschef i HORESTA Nadeem Wasi peger på, at branchen har været igennem flere år med stigende omkostninger, hård konkurrence og mangel på arbejdskraft.

Læs hele historien på Turisme24

Horesta advarer mod flere Airbnb-dage i Silkeborg

Silkeborg Kommune overvejer at hæve loftet for korttidsudlejning af helårsboliger fra 70 til 100 dage om året. HORESTA opfordrer kommunen til at fastholde den nuværende grænse og advarer mod skævvridning af konkurrencen på overnatningsmarkedet.

Internationalt: Mikkeller åbner første bar i Mellemøsten

Den danske ølproducent udvider med en ny bar i Beirut som led i en international vækststrategi. Mikkeller vil styrke sin globale tilstedeværelse efter flere år med underskud og ser fortsat store muligheder på de udenlandske markeder.

Log ind