Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Restauratør og koncernejer Bjarke Just Nielsen er i gang med et ambitiøst digitalt nybrud i den danske restaurantbranche.
Med baggrund i projektledelse hos Mærsk, Novo Nordisk og Ørsted har han overført erfaringer fra logistik og dataanalyse til sin virksomhed, Norrlyst-koncernen, der nu tæller 21 restauranter i Storkøbenhavn.
Han har udviklet platformen FreeTable, som skal fungere som en intelligent bookingløsning med dynamisk prissætning, inspireret af hotel- og flybranchen. Formålet er at sikre højere belægning og bedre indtjening ved at regulere udbud og efterspørgsel automatisk.
Systemet bruger AI og kan integreres i eksisterende bookingsystemer, og han kalder det en gåde, at ingen har gjort det før.
HORESTAs fokus på digitalisering ved seneste årsdag har understreget behovet. Bjarke Just Nielsen opfordrer branchen til at rykke med – ikke erstatte det jordbundne og autentiske, men udvide med smarte løsninger, der gør det lettere at drive forretning.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Arp-Hansen sætter rekord i stærkt hotelmarked
27-03-2026
-
Mikkeller vender tab til rekordoverskud
27-03-2026
-
Danske restauranter vinder internationale priser
27-03-2026
-
Ny folketingspolitiker vil styrke turismen
27-03-2026
-
Turisters klimaaftryk falder trods stigende turisme
27-03-2026
-
Danhostel optager første hostel i Grønland
27-03-2026
-
HORESTA fastholder krav om tilladelse til autocampere
27-03-2026
-
Internationalt: Berlin får Europas største hostel med 2.500 senge
27-03-2026