Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Københavns politikere drømmer om at tiltrække internationale koncertnavne og store events med en ny multiarena. Forvaltningen arbejder netop nu på et forslag til placering, og blandt mulighederne nævnes både Prøvestenen og Amager Fælled.
Niels Peder Ravn (K) foreslår en løsning inspireret af Roskilde Festival, hvor området også kan rumme campingplads og udendørs aktiviteter.
Enhedslisten og Radikale har tidligere foreslået en permanent festivalplads, og idéen om en grøn, naturintegreret koncertplads vinder opbakning fra flere sider – herunder brancheorganisationen Dansk Live.
Socialdemokratiets tidligere forslag om Prøvestenen udfordres dog af nærheden til et benzindepot. Forventningen er, at forvaltningen snart kommer med et konkret bud, og at København dermed kan få en ny ramme for kulturelle og sportslige storsatsninger.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026