Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Bornholm Hotels formået at skabe en succesfuld forretning, der ikke kun gavner turisterne, men også øens beboere og det lokale samfund. Det skriver Turistmonitor.
Trine Richter, direktør for Bornholm Hotels, der består af tre vidt forskellige hoteller i Rønne: Fredensborg Badehotel, Griffen Spahotel og Hotel GSH, har med en klar vision og en skarp strategi for segmentering af hotellets tilbud været med til at sikre en blomstrende turismeindustri på øen.
al overskud geninvesteres i hotellerne for at sikre kontinuerlig udvikling og forbedring. Blandt andet er der blevet investeret i omfattende renoveringer, herunder installation af solcellepaneler og nye tage, for at forbedre gæsteoplevelsen og fremme bæredygtighed, samt etableringen af en ny swimmingpool på Fredensborg Badehotel, drevet af solenergi og energigenindvinding, samt en omfattende renovering af spaområdet på Griffen Spahotel.
Du kan læse hele historien på turistmonitor.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA: Danskernes julevaner er i bevægelse
28-12-2025
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Hotelstop i Indre By i København er kortsigtet og skadeligt
28-12-2025
-
Anders Holch Povlsen overtager ikonisk Aarhus-hotel
28-12-2025
-
Brandramt hotel melder ud: Genåbner i 2026
28-12-2025
-
Hotel dropper den klassiske julegave til medarbejderne
28-12-2025
-
Stort hotel i Korsør solgt efter to år på markedet
28-12-2025
-
Hotelbranchen klarer sig godt trods stigende omkostninger
28-12-2025
-
Airbnb under pres: Danskerne er delt i synet på udlejning
28-12-2025