Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det skal være muligt for butikker, restauranter og andre at skrue op for overvågningen ud på offentlig vej, så man fremover må tv-overvåge op til 100 meter frem i stedet for de nuværende 30 meter. Det skriver DR.dk.

Sådan lyder et af tiltagene i en regeringens nye bandepakke, og netop det tiltag er flere butikker eller beværtninger åbne for at gøre brug af.

Hos HORESTA, der er brancheorganisation for hotel-, restaurant- og turisterhvervet, er indtrykket, efter at have ringet rundt til nogle af dens medlemmer med restauranter og natklubber, at det er noget, de ser positivt på, hvis det kan øge sikkerheden i det offentlige rum.

“Sikkerhed og tryghed er et vigtigt emne specielt for de virksomheder, som opererer om natten,” siger Jeppe Møller-Herskind, kommerciel direktør i HORESTA.

I den nye bandepakke er der 44 tiltag. De skal være med til at slå hårdere ned på bandekriminaliteten.

Læs hele historien på dr.dk

HORESTA advarer om konsekvenser af nulemissionszone

HORESTA har været på Vesterbro for at tale med lokale virksomheder om Københavns Kommunes forslag om en nulemissionszone. Organisationen støtter den grønne omstilling, men ønsker dialog om tempoet og konsekvenserne for erhvervslivet.

15 organisationer går sammen mod formueskat

15 erhvervsorganisationer – heriblandt HORESTA – har lanceret en landsdækkende kampagne, der advarer mod konsekvenserne af Socialdemokratiets forslag om formueskat. Organisationerne mener, at skatten kan gøre det vanskeligere at fastholde danske virksomheder på danske hænder.

Log ind