Når HORESTA den 30. oktober samler branchen i Øksnehallen i København til Årsdag 2025 er fremtidsforsker og direktør ved Copenhagen Institute for Future Studies, Dasha Krivonos, blandt dagens oplægsholdere.
Hun vil give deltagerne et indblik i de globale megatrends og den geopolitiske virkelighed, der former fremtidens gæster, medarbejdere og forretningsvilkår.
Dasha Krivonos har tidligere erfaring med risikostyring med mange års erfaring fra både private og offentlige virksomheder. I dag står hun i spidsen for Institute for Future Studies og arbejder med at omsætte forskningen i megatrends, teknologi og samfundsudvikling til konkrete redskaber for ledere og beslutningstagere.
Klæder branchen på til en foranderlig verden
Til HORESTA Årsdag 2025 sætter hun fokus på, hvordan kriser, klimaforandringer, ny teknologi og skiftende værdier forandrer verden – og hvordan ledere i hospitality-branchen kan navigere i denne virkelighed. Hun peger på, at alt fra demografi og digitalisering til energikrisen påvirker branchens langsigtede muligheder og risici.
Det bliver et oplæg til refleksion og handling for alle, der ønsker at forstå de kræfter former morgendagens gæster og medarbejdere. Det er et indlæg til dig, der vil ruste dig til at drive forretning i en verden i hastig forandring.
HORESTA Årsdag 2025 byder desuden på oplæg fra profiler som USA’s tidligere ambassadør i Danmark Rufus Gifford, high performance-coach og forfatter Rasmus Ankersen, turismeminister Morten Dahlin (V) og mange flere.
Årets moderator er tv-vært og hotelejer Lene Beier.
Traditionen tro afsluttes dagen med HORESTA After Hours – en festlig aften med middag, musik og netværk.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Pan Am skal nu genopstå som international hotelkæde
14-10-2025
-
11 mio. kr. afsat til at styrke dansk kulturturisme
14-10-2025
-
Kølpins Roberta’s Society får varm modtagelse
14-10-2025
-
Søllerød Kro har fundet sin nye køkkenchef
14-10-2025
-
Go Hotels udvider med nyt hotel ved Amager Strand
14-10-2025
-
Fødevarepriser trækker inflationen op i september
14-10-2025
-
Jyllands-Posten: Eks-daginstitution på Nørrebro ulovligt ombygget til hotellejligheder
14-10-2025
-
d’Angleterre hædret med to Michelin nøgler
14-10-2025
-
Japan boomer som rejsemål blandt danske efterårsrejsende
14-10-2025
-
Ny Bottega-restaurant åbner snart i København
14-10-2025
-
Dinning Week åbner dørene for nye gæster i landets restauranter
14-10-2025