Som hovedregel kan man ikke lovligt udbetale feriepenge til medarbejderen, uden at ferien også afholdes.
Det gælder dog ikke den 5. ferieuge (al ferie udover 4 uger), der automatisk skal udbetales til medarbejderen senest med lønudbetalingen for marts måned efter ferieafholdelsesperiodens udløb.
Undtagelsen til den automatiske udbetaling er en overførselsaftale. Husk, at du som arbejdsgiver skal kunne dokumentere en skriftlig overførselsaftale og senest den 31. december hvert år. Alternativt skal den 5. ferieuge, samt eventuelt akkumuleret ferie fra andre ferieår, udbetales automatisk og direkte til medarbejderen.
OBS! Vær opmærksom på, at der gælder særlige regler for overførsel/udbetaling af ferie, hvis ferien stammer fra en feriehindring.
Hvis medarbejderen er ansat delvist eller på deltid i perioden
Hvis din medarbejder ikke har været ansat i hele ferieafholdelsesperioden, eller hvis medarbejderen har arbejdet på deltid i perioden, forudsætter udbetaling, at medarbejderen skriver under på en tro - og love erklæring om, at feriepengene vedrører ferie ud over 4 uger, samt at medarbejderen ikke har modtaget sociale ydelser i perioden.
Stikprøvekontrol - risiko for bøde
FerieKonto udtager hvert år virksomheder til stikprøvekontrol, hvor dokumentation for ferieoverførsel, udbetaling og afregning til Arbejdsmarkedets Feriefond bliver gennemgået. Såfremt der ikke foreligger en skriftlig aftale om ferieoverførsel og de uhævede feriepenge ikke er afregnet til den relevante feriefond, kan arbejdsgiveren blive pålagt en bøde.
HORESTA bemærker, at det er vigtigt at medlemmerne sikrer sig, at fristerne overholdes og man sørger for, at en overførselsaftale bliver indgået til tiden og på skriftligt grundlag.
Ovenstående regler kan ikke erstatte konkret rådgivning. Hvis ovenstående giver anledning til spørgsmål, kan HORESTA-medlemmer kontakte HORESTA for nærmere rådgivning ved at ringe til HORESTAs juridiske callcenter på 35 24 80 40.

SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Pulje fra regeringen: 43 mio. kr. skal sætte skub i lokal turismeudvikling
16-09-2025
-
HORESTA ansætter Jeppe Møller-Herskind som ny direktør
16-09-2025
-
Rasmus Ankersen klar som oplægsholder på HORESTA Årsdag
16-09-2025
-
Amsterdam fordobler hotelmoms i kamp mod overturisme
16-09-2025
-
Fælles hovedkontor i Horsens skal styrke dansk hotelalliance
16-09-2025
-
Sølvmedaljer til dansk kok og tjener ved EuroSkills 2025
16-09-2025
-
Grand Hyatt løfter møde- og eventoplevelser med fokus på velvære og bæredygtighed
16-09-2025