Kompetenceudvikling er en vigtig del af virksomhedens personalepolitik, både i forhold til at sikre virksomhedens behov for kompetente medarbejdere og for at styrke den enkelte medarbejders værdi på arbejdsmarkedet.
Derfor inviterer HORESTA den 2. december kl. 09.30 virksomheder, der er omfattet af branchens kompetence- og udviklingsfond, til kursus om mulighederne for at opnå støtte til medarbejdernes efteruddannelse.
På kurset vil uddannelses- og projektchef Pia Svane gennemgå overenskomstreglerne for efteruddannelse samt mulighederne for at få økonomisk støtte fra fonden.
Chefkonsulent, Patrick Westergaard Nielsen fra Pension Danmark, vil efterfølgende præsentere hvordan medarbejdere og virksomheder opretter og godkender ansøgninger på Pension Danmark. Samt hvor og hvordan man søger tilskud fra fonden. Sidst vil han præsentere læringsværktøjet læsogskrivbedre.dk, for læse og skriveudfordret personale.
"Kurset giver virksomhederne en mulighed for at få indsigt i, hvordan de bedst udnytter de mange støtteordninger og værktøjer, der findes inden for efteruddannelse. Det er afgørende i en branche som vores, hvor udviklingen går stærkt," siger Pia Svane, uddannelses- og projektchef i HORESTA.
Kurset foregår hos HORESTA på Vodroffsvej 32 fra kl. 9.30 til 12.00, hvor der også er mulighed for at deltage online.
Du tilmelder dig via dette link.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotelhandler tegner sig for rekordstor andel af ejendomsmarkedet
10-05-2025
-
Milliardpotentiale i vinterturisme: Q1 skal booste København
10-05-2025
-
Tidligere hotelchef i Washington DC skal lede boutiquehotel i Ørestad
10-05-2025
-
44 kunstportaler skal gøre Odense til international kulturby
10-05-2025
-
Erfaren brancheprofil skal løfte Hotel Phønix
10-05-2025
-
Påskens placering sender overnatningstal ned
10-05-2025
-
Rekordmange amerikanere vælger København som feriemål
10-05-2025
-
Økomærke giver Vingsted adgang til offentlige kunder
10-05-2025