Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Noma genåbner som restaurant den 5. august med René Redzepi uden for den daglige drift. Genåbningen sker efter en periode med kritik af restauranten og dens arbejdsmiljø.
Ifølge Tove Oskarsson Henckel, chefredaktør for Falstaff Nordics, har Noma opbygget en usædvanlig loyal følgerskare gennem to årtier. Hun vurderer, at mange af restaurantens støtter fortsat vil bakke op, mens kvaliteten af oplevelsen og evnen til at dokumentere positive forandringer bliver afgørende for et comeback.
Samme vurdering kommer fra Steve Plotnicki, grundlægger af ranglisten Opinionated About Dining. Han peger på, at særligt internationale gastroturister fortsat vil betragte Noma som en unik destination.
Baggrunden er blandt andet en artikel i The New York Times med anklager om systematisk vold og et dårligt arbejdsmiljø. Kritikken førte blandt andet til, at sponsorer trak sig fra Nomas pop-up i Los Angeles.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Brøndums Hotel søger ny ejer efter opgivet handel
04-08-2026
-
Amerikansk burgerkæde åbner endnu en restaurant
04-08-2026
-
Hotel åbner med nye ejere
04-08-2026
-
Nyt restaurantkoncept lukker efter halvandet år
04-08-2026
-
Ny pizzakæde satser på oplevelsen
04-08-2026
-
Sticks'n'Sushi udvider til Sverige og Tjekkiet
04-08-2026
-
Sliders lukker efter 12 år
04-08-2026
-
Hørkram mærker lavere aktivitet i gastronomien
04-08-2026
-
Danhostel vil styrke sin position i turismen
04-08-2026