Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ekstra Bladet kan dokumentere, at pornofilmer er blevet optaget på flere danske luksushoteller uden hotellerne vidende.
Optagelserne er blandt andet foregået på d’Angleterre, Phoenix Copenhagen og Hotel Royal i Aarhus, hvor hotellerne er blevet brugt og markedsført direkte i sexvideoindhold på sociale medier og betalingsplatforme.
Ifølge Horestas erhvervsjuridiske chef Kaare Friis Petersen kan det være i strid med markedsføringsloven at bruge hotellerne på den måde, da indholdsskaberne associerer deres eget kommercielle produkt med hotellets navn og kendetegn uden tilladelse.
Han understreger, at det ikke er noget, hotellerne ønsker at blive forbundet med.
En advokat med speciale i medieret vurderer samtidig, at kommerciel pornofilmproduktion ligger uden for den aftale, man som gæst har med et hotel, og at hotellerne formelt vil kunne anlægge sag. Sagen rejser ifølge eksperterne spørgsmål om både samtykke, varemærkebrug og grænserne for privat brug af hotelværelser.
Læs hele historien på Ekstra Bladet
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Grønt lys til hotel oven på Palads i København
14-04-2026
-
Oliekrise kan ændre sommerens rejsemønstre
14-04-2026
-
HORESTA efterlyser strammere regler for skyggehoteller
14-04-2026
-
Uber Eats lancerer nu i Danmark
14-04-2026
-
Sunset Boulevard sætter ny omsætningsrekord: Gør klar til videre vækst
14-04-2026
-
Comwell øger resultatet og planlægger vækst
14-04-2026
-
Hotel Nyborg Strand øger overskuddet
14-04-2026
-
Kendt dansk museum får millionbevilling til ny strategi
14-04-2026