Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ledende aktører fra Europas hotel- og restaurantbranche er netop nu samlet i Pafos på Cypern til HOTRECs 91. generalforsamling, som afholdes i samarbejde med den cypriotiske hotelorganisation.

Mødet finder sted i en tid, hvor branchen kæmper med mangel på arbejdskraft, stigende omkostninger og usikkerhed som følge af geopolitik og ændrede rejsemønstre.

Cyperns præsident, Nikos Christodoulides, understregede, at landets kommende EU-formandskab i 2026 bliver en oplagt mulighed for at styrke turismeagendaen. Her skal en ny europæisk turismestrategi udformes og omsættes til konkret handling.

HOTRECs præsident, Alexandros Vassilikos, betonede behovet for fælles europæiske løsninger, herunder fair digitale spilleregler og bedre finansieringsvilkår.

Ifølge Marie Audren, generaldirektør i HOTREC, er der særligt brug for løsninger, der giver virksomhederne luft i en tid præget af regulering, høje energipriser og rekrutteringsudfordringer. Næste generalforsamling finder sted i Cork, Irland i april 2026.

Læs mere hos HOTREC

Norske kør selv-turister vælger Danmark

Danmark er fortsat et populært valg blandt norske feriegæster, der rejser i egen bil. Interessen hænger blandt andet sammen med den korte afstand og de mange ferieoplevelser.

SAS vil udvide markant i Københavns Lufthavn

SAS vil styrke sin position i Københavns Lufthavn frem mod 2030 med en større investering. Flyselskabet forventer, at udvidelsen vil skabe nye arbejdspladser og bidrage til dansk økonomi.

Dragsholm Slot får ny medejer

Dragsholm Slot får M+-koncernen som medejer. Parterne vil arbejde langsigtet med udviklingen af både Dragsholm Slot og Jørgensens Hotel.

Log ind