Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Turismen i København er langt fra ude af kontrol, lyder det fra flere centrale stemmer i Wonderful Copenhagens bestyrelse i en kronik i Børsen.
Her tager Jens Kramer Mikkelsen, bestyrelsesformand i Wonderful Copenhagen, sammen med Benedikte Kiær og Lars Gaardhøj til genmæle mod anklager om overturisme. De henviser til, at 87 pct. af danskerne ikke oplever problemer med turisme, ifølge en Epinion-undersøgelse for DR.
Samtidig påpeger de, at byens gæster bidrager til både beskæftigelse og økonomi – med en årlig omsætning på 50 mia. kr. og 15 mia. kr. i skatteprovenu.
De mener desuden, at udfordringerne med overturisme er lokale og tidsafgrænsede og ikke må skygge for de samlede fordele. Turismen understøtter restauranter, kulturtilbud og detailhandel og gør byen mere levende og tilgængelig. Derfor arbejder Wonderful Copenhagen på at tiltrække de mest værdifulde gæster og sprede dem geografisk.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Regeringen lemper emballagekrav efter hård kritik
12-09-2025
-
Regeringen vil bane vej for lavere moms på fødevarer
12-09-2025
-
Stigende turistafgift gav ikke færre endagsturister i Venedig
12-09-2025
-
Bornholm samler nordisk turismekonference
12-09-2025
-
60 mio. kr. til 15 nye turismeprojekter
12-09-2025
-
Ustabilt vejr ramte sjællandske forlystelsesparker
12-09-2025
-
Trods store regionale forskelle: Campingpladser melder om fremgang
12-09-2025
-
Udland: AI giver kokke og hoteller nye værktøjer mod madspild
12-09-2025